6 TIPŮ PRO DIGITÁLNÍ
SBĚRATELE
PŘIŠLA GENERACE MLADÝCH „SCROLL AND SWIPE“ SBĚRATELŮ. JE JIM MEZI TŘICETI A ČTYŘICETI, JSOU AKTIVNÍ ON-LINE A MAJÍ PŘÍSTUP K VÍCE INFORMACÍM. KDYSI BYLO NEMOŽNÉ KOUPIT OBRAZ, ANIŽ BYSTE HO VIDĚLI „NAŽIVO“, DNES TO JDE PŘES WEB BEZ MRKNUTÍ OKA. MÁME NĚKOLIK TIPŮ, KTERÉ SE U TOHO BUDOU HODIT, AŤ UŽ DO TOHO PŮJDETE SRDCEM, NEBO ROZUMEM JAKO INVESTOR. OBOJÍ JE FAJN A OBOJÍ VÁS OBOHATÍ.
Jiří Černický, Vnitřní. malba, 2017, Kombinovaná technika, 120 x 130 x 10 cm.
Příkladem umělkyně úspěšné v digitálním prostředí je Denisa Hřičiščová. Viz její dílo S Diskobolem, 2009, digitální. tisk, 100 x 77 cm.
Dílo Adama Štecha se vyplatí sledovat. Latte, 2014, akryl, olej, pastel, papír, plátno 145 x 120 cm.
1. NEPODCEŇTE PRŮZKUM
Pokud začínáte, je jednoduché propadnout dílům, která vypadají úžasně, speciálně na sociálních sítích. Rada zní: dozvědět se o autorovi maximum, aby volba byla skutečně vaše, ne nějakého zblblého stáda nebo důsledkem něčího marketingového talentu. Dejte si na čas, minimálně rok se klidně jenom rozhlížejte a nic nekupujte. Možná to zní extrémně, ale každý by si měl chvíli cvičit oko a zkoumat svůj vkus. Je to lepší než kupovat dílo jenom na základě tvrzení, že to bude budoucí Basquiat. Málokdy to takhle zafunguje.
2. KVALITA, NE KVANTITA
Kupujte méně děl, ale vybírejte taková, která mají vyšší kvalitu. Umění je na celý život, je lepší sbírat pomaleji a soustředěně než spěchat a hromadit kousky, jež časem omrzí, protože nejsou tak kvalitní.
3. NAJDĚTE SI SBĚRATELSKOU PARTU
V každém městě někoho najdete, nejčastěji kolem nějakých kvalitních galerií, které dávají sběratele dohromady, dodávají jim impulsy, seznamují je s kurátory, pořádají rozhovory s umělci nebo organizují návštěvy ateliérů. Vyberte si takovou skupinu, jež vyhovuje vašemu výtvarnému vkusu, ale určitě se neuzavírejte ani před jinou estetikou. I věcem, které se vám zpočátku zdají nesrozumitelné nebo nepěkné, můžete časem přijít na chuť.
4. ZAJÍMEJTE SE O ÚPLNĚ MLADÉ AUTORY
Na webu lze podchytit talent již v zárodku, můžete objevit budoucí hvězdu a v neposlední řadě udělat mimořádně výhodný nákup, jenž je oslazen pocitem, že právě vaše koupě formuje autorovukariéru a že si s ním vytváříte do budoucna i osobní pouto. Samozřejmě, je tady i riziko, že z něj nikdy zářivá hvězda
nebude, ale přátelství a dílo, které se vám líbí, i tak zůstane. Pokud si nejste jisti, poraďte se ve své galerii a ptejte se na názor jiných autorů či sběratelů.
Z HLEDISKA DLOUHODOBÉHO ÚSPĚCHU VAŠÍ INVESTICE NIKDY NENÍ ROZHODUJÍCÍ CENA, NÝBRŽ KVALITA DÍLA
5. MENŠÍ BUDGET? ZKUSTE EDICE
Pokud máte omezený rozpočet, a přesto nechcete slevit z kvality, tady je řešení. Některé muzejní obchody, jako například London's Institute of Contemporary, nebo nezávislé weby s uměním, jako Exhibition A, nabízejí díla umělců, která vystavují v edicích. Dílo již zavedeného umělce v nich může stát už sto dolarů. Galerie White Cube nebo Gagosian nabízejí limitované edice díla za cenu, která je mnohem dostupnější. V DSC Gallery můžete takhle získat třeba tvorbu Václava Cíglera z šedesátých let nebo současnou grafiku v edici patnácti kusů od Jakuba Matušky aka Maskera.
6. SLEDUJTE VÝZNAMNÉ UMĚLECKÉ AKCE
Pokud jste on-line, události jako Greater New York Exhibition nebo New Museum Trieennial jsou vaše zdroje informací, aniž byste se jich účastnili. Mladé a ještě neznámé umělce na ně vybrali kurátoři, kteří mají čuch na trendy a cesty, jimiž se umění bude ubírat. U nás jejich roli suplují výstavy v neziskových institucích, ale i mladých galeriích, bienále či art semestry na akademiích. Pokud chcete být víc investor, tedy s díly se časem rozloučit a výhodně je prodat, odpovězte si na otázku, nakolik se v investování chcete sami emocionálně angažovat. Platí, že z hlediska dlouhodobého úspěchu vaší investice nikdy není rozhodující cena, nýbrž kvalita
díla. Máte-li se rozhodnout mezi dvěma díly, z nichž jedno je jen o trošku lepší, ale o hodně dražší, neváhejte ani vteřinu. I když teď jsou dražší, ve výsledku jsou lepší díla vždycky levnější. Uvidíte, že v budoucnu budete jásat.