JAK TEDY ZAČÍT?

Základní mantra pro nové sběratele zní: Kupuj minoritní díla od majoritních autorů. Je to jako s nemovitostmi. Chcete nejhorší dům v nejlepší čtvrti. Pro nakupování s omezeným budgetem fungují tyto cesty:

1. KUPUJTE MLADÉ

Mladí umělci jsou výbornou vstupenkou do světa umění, jejich kariéra i ceny budou růst. Nakupte na začátku kariéry, prodejte, když už budou renomovaní. Pokud máte štěstí a vsadíte na správného umělce nebo vám doporučí umělce dobrý galerista, vyhráli jste jackpot.

2. KUPUJTE V MALÉM

Menší díla od nadějných, ale i etablovaných umělců nabízejí dvě hlavní výhody. Nejsou tak drahá a dají se dost jednoduše najít. Dovolují i začínajícímu sběrateli s omezeným budgetem vlastnit výjimečný kus nebo neriskovat příliš mnoho. Menší věci se také potom dobře prodávají.

3. KUPUJTE VĚCI NA PAPÍŘE

Litografie, kresby, limitované edice tisků nebo jiné grafiky jsou excelentní cestou pro nové mladé sběratele, jak se dostat ke kvalitě za méně než třicet tisíc. Často jsou vytvořeny umělci samotnými, nebo ještě lépe slavnými galeriemi, a jsou výbornou cestou mít originál za minimální cenu. Často jsou limitovány malou edicí, je proto důležité sledovat galerie, které svým umělcům nebo projektům printy vydávají, a okamžitě reagovat. Mnozí experti dnes zdůrazňují, že práce na papíře jsou podhodnocené vůči olejům na plátně a mluví se o nich jako o jedné z nejrozumnějších investic do budoucna.