JAK ZAČÍT SBÍRKU DO TŘICETI TISÍC

I S MALÝM BUDGETEM MŮŽE BÝT VAŠE SBÍRKA KVALITNĚJŠÍ, NEŽ KDYŽ HLOUPĚ NAKOUPÍTE UMĚNÍ ZA MILIONY.

Navzdory velké publicitě, které se dnes současnému umění dostává v médiích, a velice dynamickému trhu lze dnes díla vynikajících mladých a začínajících umělců stále pořídit za rozumné ceny. Takže sběratel si může stanovit realistický cíl – vybudovat solidní, úctyhodnou sbírku díky tomu, že ročně zakoupí kolem dvou tří děl z tohoto segmentu trhu v celkové hodnotě maximálně několika desítek tisíc. Ale pokud chceme koupit mladého začínajícího umělce, kterého zvolit? A jak rozhodnout jaké dílo? Jak rozeznat „masterpiece“ od průměrného, až vyloženě špatného kusu? Znalostmi zde máme na  mysli vše od informací o uměleckých technikách přes chápání zákonitostí trhu s uměním a fungování galerií až po cvičené oko. Jakkoli se znalosti mohou jevit jako pojem vágní, jejich nedostatek téměř s jistotou vede k budování průměrných sbírek a v důsledku ke znehodnocení vynaložených prostředků.

Mnoho lidí, které znám, včetně velmi vážných sběratelů, začalo budovat sbírky s méně než pětadvaceti tisíci. Mladé galerie a umělci potřebují sběratele a obecně se předpokládá, že se začíná v malém. I zaběhnuté galerie, které nabízejí renomované autory v cenách nad půl milionu, prodávají autory na začátku kariéry. Kde má tedy začít nový mladý sběratel, pokud chce vybudovat sbírku s omezeným budgetem? Tady je několik rad, jak to udělat chytře.

A) URČETE SI, KOLIK MŮŽETE UTRATIT

Nenakupujte, pokud se nerozhodnete, kolik přesně chcete utratit. Sběratelství je dlouhá hra, nemusíte kupovat všechno hned teď.

B) NASAĎTE KURZ, URČETE SI TÉMA

Soustředíte se ve vaší sbírce na české umělce, nebo se budete dívat celosvětově? Budete sbírat umění založené na daném tématu nebo stylu? Co sochy a větší díla? Máte směr, kterým by se měla sbírka ubírat?

C) NENECHTE SE MANIPULOVAT

Kupovat na aukci je zajímavé, pokud přesně víte, co chcete a proč to kupujete. Na rozdíl od galerie vám aukce prodá cokoli, na čem bude mít provizi. Galerista přísně rozlišuje, jaký program má galerie, a výtvarníky si pečlivě vybírá. Pokud se vám dílo koupené na aukci časem přestane líbit, aukční dům ho už nemusí vzít zpět. Dobrá galerie to udělá a najde jiného sběratele, který bude dílo milovat.

D) STÁLE SE VZDĚLÁVEJTE

Navštivte tolik galerií, kolik jenom můžete. Zajímejte se o to, co a proč vystavují, čtěte časopisy s názory na investování do umění. Najděte si on-line muzea, zjistěte, která díla se vám tam líbí. Potom začněte hledat umělce, kteří vám vyhovují. Pokud vás tento výzkum nebaví, umění nesbírejte. Sbírejte něco jiného. Některé galerie dělají art talky, mají svoje akademie umění, pořádají rozhovory s umělci. Poznejte umělce a seznamte se s galeristy.