KOLIK JE VÁM LET
V RUBRICE ARTINVESTOR VÁM ZNOVU PŘINÁŠÍME TIPY, JAK SESTAVIT SVOU SBÍRKU UMĚNÍ, JAK SE O NI STARAT A HLAVNĚ JAK JI ZHODNOTIT. PŘÍSTUPŮ K TOMU JE ALE SAMOZŘEJMĚ NEPŘEBERNÉ MNOŽSTVÍ. A KAŽDÉ PRAVIDLO JE TU PROTO, ABY SE DALO PORUŠIT. ZAČNĚME SCHVÁLNĚ TENTOKRÁT JEDNÍM PŘÍBĚHEM ZE ŽIVOTA.
Kontaktoval mě londýnský sběratel a měl zájem o velký horizontální abstraktní obraz. Loni navštívil stánek naší DSC Gallery na veletrhu v Saatchi Gallery v Londýně a od té doby se občas ozve. Tentokrát psal, že si z našeho webu vybral Jiřího Černického a chtěl poslat nabídku dostupných děl. Odeslala jsem šest obrázků s cenami, všechny mezi 250 000 a 480 000 korun. Vybral si jeden, s cenou souhlasil. Poslala jsem mu i virtuální prohlídku Černického výstavy Divoký sny v Rudolfinu. Obratem přišla odpověď: „Je geniální!“ V dalších mailech jsme už začali řešit logistiku, jak se bude dílo přepravovat a podobně, všechno se valilo jako sněhová koule k prodeji. Pak jsme si ale volali a sběratel se zeptal, kolik je vlastně autorovi let. Řekla jsem, že padesát. Ptal se dál: „A kolik je tobě?“ „Kolem 32,“ zasmála jsem se.
„Tolik?“ předstíral zděšení. Oba jsme se pobaveně a v dobré náladě rozloučili. Další den napsal, že dílo nekoupí, protože sbírá jen autory pod čtyřicet let. Kupovat jenom umělce pod 40 je samozřejmě stejně validní osobní volba jako každé jiné kritérium při sbírání. Jsou to jeho peníze a jeho věc, co s nimi dělá. Zkrátka si vybral obraz, zamiloval se do něj, souhlasil s cenou, ale nakonec se dozvěděl, že umělec (ne dílo) nezapadá do jeho pravidel. Ale udržuje si náš sběratel přehled o narozeninách svých autorů? Prodá svá dílavždy, když autoři nakroutí čtyři dekády? Co když je umělci 39 let a 11 měsíců? Koupí? Já vím. Nedělejme si legraci z lidí, kteří utrácejí peníze. Ale nemohu si pomoct. Když takovým sběratelům nikdo neřekne, že je úplně v pořádku, když si koupí dílo, které se jím líbí, přijdou o jednu z nejdůležitějších radostí sbírání.