5 AKTUÁLNÍCH SLOVENSKÝCH AUTORŮ

NEBYLO BY FÉR IGNOROVAT, CO SE DĚJE NA SLOVENSKU. I TAM TOTIŽ TVOŘÍ ŘADA UMĚLCŮ, KTEŘÍ MAJÍ POTENCIÁL PRORAZIT NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI. VYBRALI JSME PĚTICI TĚCH, JEJICHŽ TVORBA NÁS V ARTLOVERU V POSLEDNÍCH MĚSÍCÍCH OSLOVILA.

Historicky nejmladší autor, který měl samostatnou výstavu ve Slovenské národní galerii, na sebe poměrně hlasitě upozornil již v době studií. Už tehdy vystavoval své malby plné mužské nahoty ve spojení s přírodními motivy v galeriích v USA, Kanadě i Japonsku. Pro jeho portréty jsou typická zaječí ouška, která postupem času přetvořil v ďábelské růžky. Groteskní výjevy úpadku a utrpení člověka konfrontují diváka až na hranici estetického vnímání. Andrej momentálně připravuje výstavu pro svého berlínského galeristu. 

AŠOT HAAS: COORDINATED METEORITE

Slovenského výtvarníka, jehož dílo zdobilo obálku třetího čísla našeho časopisu, již dobře znají i čeští milovníci umění. Svědčí o tom úspěch výstavy Resonance of Sound, kterou měl na podzim v Praze. Šlo totiž o jednu z nejprodávanějších expozic v historii galerie. Obdobný úspěch zaznamenal i na londýnském veletrhu Start. Na sklonku loňského roku se mu dařilo i na výstavě v Amsterdamu. V současnosti připravuje několik přehlídek pro Blízký východ a novou kolekci svých svítících objektů.

MAREK KVETAN: THE POSSIBILITIES OF AUTOMATIC CORRECTIONS

Marek Kvetan patří mezi již zavedená slovenská jména, profiluje se jako multimediální umělec, který má cit pro ironii a absurditu. Jeho tvůrčí metoda spočívá v posouvání původního kontextu. Tak jako u tohoto díla, které je jakousi disfunkční trofejí, kůží bez obsahu. Nelogické umístění dětského balónu narušuje tradiční symbol vítězství. Původně to měla být interiérová dekorace, pýcha lovce. Výsledkem je ale přesný opak – vyprázdněná kořist, pochybná pýcha, nepodařený úlovek. Vyvolává otázky o samém smyslu lidské existence. Marek se loni zúčastnil Bienále v Moskvě a v současnosti připravuje několik výstav se zahraničními galeriemi.

VIKTOR FREŠO: VIKI

Hlavní postava aktuálního vydání nemůže v tomto přehledu chybět. Na své druhé samostatné výstavě v pražské galerii DSC Viktor Frešo opět ukázal, proč je brán jako enfant terrible nejen na slovenské výtvarné scéně. V loňském roce vystavoval například na průřezových výstavách po Evropě, které se věnují konceptuální tvorbě. Se svými mezinárodními galeristy také absolvoval přes deset mezinárodních veletrhů. Jeho dílům se velmi dobře dařilo v Londýně, Paříži i New Yorku. A jak se dočtete o několik stránek dále, ambice má ještě větší. A je na místě podotknout, že po právu.

KATARÍNA JANEČKOVÁ WALSHE: WOLFPACK

Původem slovenská malířka a sportovkyně patří k nejmladší generaci současných výtvarníků. Žije a tvoří ve Spojených státech, ale v jejích malbách je velmi dobře patrný její středoevropský původ a kořeny. Jsou syrové, odkazují na mytologii i na současné problémy. V dějích, které zachycují, často vystupují mladičké dívky ve zvláštních vztazích s muži, medvědy či vlky. Jsou dívky oběťmi, nebo naopak těmi, kdo oběti hledají, aby ukojily své potřeby? Janečková ukazuje svět očima dívky s divokým srdcem, zpochybňuje lidství i ideály, vykresluje podivné situace. O její díla je zájem za oceánem nebo například v Itálii.