5 TIPŮ, JAK PÁTRAT PO

NÁZNACÍCH AVANTGARDY

1. FIGURA MÁ STATUS OUTSIDERA

Izolované a osamělé figury na plátnech bloudí v podivném časoprostoru bez vlastního příběhu, smyslu a směřování. Člověk se ocitá ve zlém a absurdním snu, který se prolíná s realitou, figury ukazují příšerný obraz moderní doby.

2. FIGURA JE „DEKONSTRUOVÁNA“ VŮČI SPOLEČENSKÝM, SOCIÁLNÍM, SEXUÁLNÍM A POLITICKÝM OTÁZKÁM

Figury na obraze nebo v dějích, ve kterých účinkují, ukazují destruovanou realitu, která má znaky hlubokého nepokoje, nejistoty a pocitu morální a hodnotové krize.

3. PERVERZE

Hrůza, napětí, úchylka, bestiálnost a smrt se však i přes odpor stávají neuchopitelnou estetickou kategorií, která nás fascinuje. S nádechem melancholie, ironie, spontánnosti, nelogičnosti, sarkasmu.

4. ROZPAČITÉ PODIVÍNSTVÍ, POSEDLOST, IRONIE

Autoři kladou znepokojivé otázky o psychice ohroženého jedince, o selhání, o předsudcích, o bezmocnosti, o nemožnosti změny.

5. KONCEPT, POSTOJ, PROTEST

Přes dekonstrukci a následně rekonstrukci figurálních výjevů autoři zkoumají tvořivé a destruktivní síly ve společnosti – lásku i smrt, erotiku i násilí.

Výraz „figurální“ je jako označení „křesťan“ nebo „sportovec“. Významy těchto termínů jsou široké a zastřešují neskutečně širokou škálu myšlenek a hodnot. Ale hlad po zobrazování v malbě roste. Zbývá jen, aby si trh uvědomil, že je tu i stejný hlad po autentičnosti a opravdovosti. Ať už nastane cokoli, figuralita bude sama sebe v příštích letech křížit do podoby neočekávaně nádherného umění. Výtvarná scéna u nás nekompromisně adoruje konceptuální umění a z představy klasického obrazu zavěšeného na zdi pláče. Posmívat se mu je téměř věcí stavovské cti. A pokud je ještě na obrazu figura? Panebože, jak překonané! A tak je to pro všechny šok, když figurální malba povstává z popela a stává se novou senzací.

NEBOJTE SE SBÍRAT SRDCEM, I PROTI TRENDŮM

Pokud budete vybírat, co pověsit domů na stěnu, ptejte se sami sebe: Při čem se vám úží dech? Udělejte si vlastní názor, zkoumejte svůj vkus a sbírejte, co milujete. I proti sběratelskému proudu. Pokud si něco vyberete s vášní a srdcem, je jedno, jaký je právě trend, kupte to. Trendy se mění a střídají a to, co dnes nefrčí, a je tím pádem podhodnocené, se už zítra ukáže být moudrou investicí. A naopak. Jistota je, že jenom dobré umění získává časem na ceně. Gagosian, největší globální hráč na světovém trhu s uměním, odstartoval novou éru figury. Doteď se desítky let figurální malbě všichni radostně posmívali. Zajímavá doba, nemyslíte?

KDO JE OLGA TRČKOVÁ

Investiční expertka pro současné umění je zároveň partnerkou v DSC Gallery. Přednáší na VŠE v Praze „Umění a jeho trhy“ a doktorát z ekonomie získala na téma Cena a hodnota současného umění. S týmem DSC Gallery hledá pro privátní klienty zajímavé autory a díla s potenciálem, pomáhá sběratelům zorientovat se v záludnostech na trhu s uměním a spolupracuje na tvorbě privátních sbírek. Objednejte si art investorskou

konzultaci zdarma: olga.trckova@dscgallery.com nebo +420 604 204 653

ART RADAR